לוגו אתר החלפה ואיטום גגות

המדריך השלם לאיטום גג עם יריעות ביטומניות

המדריך השלם לאיטום גג עם יריעות ביטומניות

המדריך השלם לאיטום גג עם יריעות ביטומניות

יריעות ביטומניות נחשבות לחומר יעיל מאוד לאיטום גגות. הן עמידות מאוד למזג האוויר הישראלי ולאחר פריסתן הן יכולות לספק הגנה מפני חדירת מים לתקופה של כעשור. תהליך פריסת היריעות כולל מספר שלבים. הקפדה על כל שלב תמנע את הצורך לבצע עבודות תחזוקה קבועות בגלל עמידות החומר.

 

איטום גג ביריעות ביטומניות

יריעות ביטומניות, הנקראות גם נייר זפת, הן חומר איטום גג עמיד למים הנפוץ בשימוש בגגות ובענף הבנייה. איטום גג ביריעות ביטומניות נחשב ליעיל מאוד ובעיניי אנשי מקצוע רבים עדיף על פני זיפות גג. יתרונן הגדול של היריעות הוא בעמידותן מפני איתני הטבע, חוזקן והעובדה כי בנוסף לאיטום הם גם משמשות לבידוד מפני חדירת חום. כמו כן, לאחר פריסתן בגג, יריעות אלה אינן מצריכות תחזוקה תקופתית כמו איטום הזפת המצריך מריחת צבע סיד מדי שנה לפני הקיץ. אך בכדי שאיטום גג ביריעות ביטומניות יהיה יעיל, יש לפרוס אותן באותן תקין, בלי פערים בין היריעות ולאחר עבודת הכנה על רצפת הגג

 

סדר וניקיון

מתחילים בהכנת המשטח בו יותקנו היריעות הביטומניות. ריצפת הגג צריכה להיות משטח נקי, יבש וחלק ללא פסולת וכל חומר רופף או מתקלף. במידת הצורך, יש להשתמש במגרדת או במברשת תיל כדי להסיר לכלוך או פסולת, ובשפכטל כדי למלא חורים או רווחים במשטח. כמו כן, אם נעשה שימוש בחומר איטום שאינו שייך לאותה משפחת חומרים של היריעות יש להקפיד על ניקוי והסרה של כל שריד מחומר האיטום הקודם. ללא הקפדה זאת איטום גג ביריעות ביטומניות לא יהיה יעיל

 

מריחת חומר יסוד זה הסוד

כדי שפועלת איטום גג ביריעות ביטומניות יתפוס יש צורך במריחת חומר יסוד שתפקידו לאפשר שידוך מוצלח בין ריצפת הגג לבין היריעות. לאחר שחומר היסוד (פריימר) נמרח יש לתת לו להתייבש. זאת אחת הסיבות מדוע רצוי לבצע את איטום גג ביריעות ביטומניות לפני תחילת עונת הגשמים. רק לאחר שחומר היסוד התייבש אפשר לעבור לשלב הבא של איטום גג

 

רמת הגימור חשובה

בשלב זה של איטום גג יש לפרוס את היריעות הביטומנית ולהניח אותן בזהירות על פני השטח, זו לצד זו, עם חפיפה קטנה ביניהן כדי למנוע היווצרות פערים. לאחר הנחתן של היריעות, איטום גג יתאפשר באמצעות הלחמתם לרצפת הגג עם מבער. בכדי להבטיח איטום גג מושלם יש לוודא כי רמת הגימור בשלב ההלחמה הייתה טובה וכי אין פערים בין היריעות או בין שורת היריות הקרובה לקירות הגג. היווצרות פערים יגרמו לחדירת מים וחום ויצריכו עבודות תחזוקה.

 

בדיקה בהצפה

דרך אחת לוודא כי שלב ההלחמה עבר בהצלחה מלאה היא על ידי הצפת הגג במים והמתנה של שלושה עד ארבעה ימים. אם התקרה תתחיל לטפטף לאחר פרק זמן זה, פירוש הדבר כי ישנו פגם כלשהו בתהליך. אם לא נוצר סימן לחדירת מים איטום גג זה עבר בהצלחה.

 

איטום גג מחיר

כאשר משקללים את מחירו של איטום גג, יש לקחת בחשבון גם הוצאות עתידיות על עבודות תחזוקה. לשם המחשה נציין כי זיפות גג נחשב להליך זול ופשוט, אך הזפת אינה נחשבת לחומר איטום מצטיין. היא מתקשה להתמודד עם מזג אוויר קיצוני ויש חובה לצבוע מעליה בצבע סיד, כל שנה, כדי שלא תספוג את קרני השמש בעונת הקיץ.

לעומת זאת, איטום גג אשר נעשה באמצעות יריעות ביטומניות אינו מצריך תחזוקה שנתית קבועה והיריעות אמורות להחזיק מעמד כעשור ללא התערבות, אם הן הותקנו כראוי. לכן, בחישוב ארוך טווח איטום גג מחיר נראה אחרת והאופציה המשתלמת יותר היא דווקא זאת של היריעות ביטומניות. בכל מקרה, איטום גג מחיר הוא פונקציה של עלות החומרים, גודל הגג, עלות הביצוע של הכנת הגג והלחמת היריעות ואם יש בעיה של נגישות לגג אז גם היא תתומחר ותיכלל במחיר הסופי.

 

מה סודן של יריעות ביטומניות

ישנם שני סוגים עיקריים של יריעות ביטומניות: APP עמידה במיוחד לשש וחום ומתאימה מאוד לתנאי מזג האוויר הישראלי. SBS מתאימה יותר למזג אוויר קר מאוד עד מינוס עשר מעלות לכן יריעות אלה מתאימות יותר למקלטים, לרצפות או בתים בצפון הארץ. עובייה של יריעה ביטומנית הוא כ-5 מ"מ והיא כוללת שכבה של זפת מעובדת ומילימטר של שיש גרוס. הצד של השיש מופנה כלפי מעלה לצורכי בידוד והצד של הזפת מולחמת לרצפת הגג. ישנן גם יריעות שניתן להתקין אותן באופן עצמאי אך הן לא מתאימות לכל סוג של גג.

שיתוף:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שלחו לנו הודעה
ונגיע אליכם לפגישת ייעוץ