איטום הגג

שיטות לאיתור נזילות מים וגילוי נזילות בקירות

איטום הגג

איטום גגות נועד למנוע חדירות מים דרך קירות הבטון של המבנה. חדירות המים גורמות לבעיות של רטיבות בתוך הבית ואף הופעת עובש המהווה סיכון בריאותי. אך לאורך זמן חדירות המים גורמות נזקים כבדים למבנה. המים חודרים עמוק אל תוך שכבות הבטון ומעוררים תהליכי בלאי.

על מנת למנוע בעיות מסוג זה יש צורך באיטום גגות. כבר בשלב תהליכי הבנייה יש לעבוד עם קבלני איטום על מנת לטפל באיטום הגג. איטום מקצועי, השם דגש גם על שיפועים ומרזבים, ימנע את נזילות המים לאורך זמן. אך חשוב לדעת כי גם חומרי האיטום עוברים בלאי ואחת לכמה שנים יש לחדש את עבודות האיטום.

במידה ויש לבצע את חידוש עבודות האיטום, התקופה הטובה ביותר לבצע איטום גגות היא במהלך הקיץ, לפני בוא הגשמים. גג יבש הוא האידאלי לצורך העבודה, כך תוכלו לטפל בכל הליקויים לפני בוא החורף.

כיצד מתבצע איטום גגות

בעבר איטום גגות התבצע בעיקר בזפת, פתרון שנחשב לזול ביותר, אך יעילותו נמוכה. כיום מקובל יותר להשתמש בחומרי איטום פוליאוריטנים או יריעות ביטומניות. היריעות הביטומניות נחשבות לשיטת האיטום היעילה ביותר. אך כמובן שיש חשיבות לשימוש ביריעות העומדות בתקנים, הכנה של הגג והליך יישום מקצועי.

איטום הגג באמצעות יריעות ביטומניות הוא הפתרון היקר ביותר בהשוואה לשימוש בזפת או חומרי איטום פוליאוריטנים, אך בשיקולי עלות מול תועלת זהו הפתרון המשתלם ביותר. אם האיטום בוצע בצורה יסודית וקפדנית הוא יחזיק מעמד לאורך זמן ויחסוך לכם בהוצאות התחזוקה השוטפת.

איטום ביריעות ביטומניות

איטום גגות ביריעות ביטומניות מתאים לכל סוגי גגות הבטון. רק חשוב לבצע הכנה נכונה של הגג בטרם מיישמים את היריעות הביטומניות. בשביל לעשות עבודה יסודית יש להסיר את שכבות האיטום הקיימות ולעשות הכל מחדש, אך ישנם גם מקרים בהם ניתן להסתפק בתיקונים נקודתיים.

במידה ועושים תיקונים על פני איטום קיים, יש לבחון את סוג האיטום הקיים – היריעות הביטומניות אינן מתאימות ליישום על חומרי איטום אקריליים. המצב האידאלי הוא יישום היריעות הביטומניות ישירות על גג הבטון, וזאת לאחר שנעשה שימוש בפריימר.

אחד הקשיים באיטום גגות הוא המענה לגופים שונים המותקנים על הגג, בדרך כלל אלו הם קולטי שמש ודודי שמש. רגלי המתכת המקבעות אותם אל הגג הן נקודת החולשה של האיטום. חשוב לתת את הדגש המתאים ולהעניק פתרון איטום מתאים המבטיח כי לא יחדרו משם מים.

שימו לב כי ישנם סוגים שונים של יריעות ביטומניות, לא כולם מתאימים לאיטום הגג. לצורך איטום הגג יש לעשות שימוש ביריעות ביטומניות מסוג APP העמידות לשמש וחום, והן חייבות לעמוד בתקנים. וגם הן מגיעות בעובי שונה.

הכנת הגג לאיטום

איטום גגות חייב להתחיל בהכנה נכונה של הגג. אם מדובר בבנייה חדשה, חשוב להקפיד על שיפועי בטון המסייעים לנקז את המים ביעילות. אם מדובר בגג ישן שאין בו שיפועים, כדאי לשקול בניית שיפועים. זוהי אמנם השקעה נוספת, אך היא תשפר את יעילות האיטום בצורה משמעותית.

חשוב לבצע ניקיון יסודי של הגג. ניקיון שאמור להסיר לא רק לכלוך, אלא כל מכשול ושכבות איטום ישנות. המטרה היא לקבל גג חלק ששכבת האיטום תוכל להיצמד אליו ביעילות ולא ייווצרו שום שקעים בהם מים יכולים להצטבר.

כיצד מתבצע איטום גגות

• לאחר הכנה מקדימה של הגג יש למרוח את שכבת הפריימר. כלומר החומר המקשר בין יריעות האיטום לבין גג הבטון.
• השלב השני הוא פרשית היריעות. חשוב לפרוש אותן בחפיפה של 10 ס“מ, ובמקרים מסוימים משתמשים בשתי שכבות של יריעות. היריעות צריכות גם לכסות מעט את הקירות על מנת למנוע חדירת מים מהצדדים.
• בשלב השלישי יש לבצע הלחמה של היריעות באמצעות חום.
• בשלב הרביעי יש לצבוע את נקודות ההלחמה בין היריעות על מנת למנוע את התחממותן בשמש.

קבלני איטום מומלצים

רוצים לטפל בבעיות האיטום בגג? חשוב לעשות זאת באמצעות קבלני איטום מקצועיים המקפידים על הכנה נכונה של הגג, חומרי איטום איכותיים והקפדה על כל תהליכי היישום. עבודה איכותית תעניק מענה לאורך זמן.

מומלץ לקבל הצעות מחיר מכמה קבלנים ולערוך השוואה. אתם מוזמנים להשאיר פרטים ונחזור אליכם עם הצעות מחיר לאיטום גגות.