לוגו אתר החלפה ואיטום גגות

איטום בתים משותפים – הדגשים והשיטות

איטום בגגות משותפים

איטום בתים משותפים – הדגשים והשיטות

איטום גג של בניין משותף ממומן על ידי בעלי הדירות. חומר האיטום הנפוץ ביותר הוא זפת בזכות העלויות הזולות וקלות העבודה. יריעות ביטומניות נחשבות ליעילות יותר אך הן גם יקרות יותר. זיפות גג חייב להיעשות לפני תחילת עונת הגשמים. יש לחדש את סיוד הזפת ולבצעו לפני תחילת הקיץ, כדי למנוע מהזפת השחורה לקלוט חום בשיא הקיץ. במאמר זה נסקור דגשים ושיטות לאיטום בתים משותפים

 

בניין משותף

אחד המאפיינים של בניין משותף הוא המצב הדיכוטומי, המאופיין בכך שהדירה היא מרחב בלעדי של בעליה וכל המתרחש בשטחה נמצא באחריותו, לצד האחריות המשותפת של בעלי הדירות לשטחים משותפים בבניין. דוגמה בולטת לשטח משותף היא הכניסה לבניין והחצר, אם היא קיימת. כמו כן, במדינה כמו ישראל, שטח משותף אחר הוא המקלט. שטח משותף נוסף הוא הגג, בבניינים ללא פנטהאוז. גג משותף נושא אחריות משותפת שאמורה לכלול גם את איטום הגג. ללא איטום גג של בניין משותף, עלולות להתרחש נזילות שיפגעו תחילה בקומות העליונות, אך הן עלולות להשפיע על כל ההתנהלות הפיננסית של בניין משותף.

 

איטום גג

איטום גג בבניין משותף ימומן באמצעות ועד הבית או חברת הניהול של הבניין, באמצעות תשלומי ועד הבית. כמות הדיירים והיכולות הכספיות שלהם ישפיעו על סכום הכסף שיושקע בפרויקט. בניין משותף יהיה לרוב בעל גג שטוח. בדרך כלל, רוב הדיירים אינם מעוניינים להתערב בתהליך קביעת סוג חומרי האיטום ובבחירת החברה או איש המקצוע שיבצעו את העבודה. פעולות איטום גג חייבות להתבצע בסיום הקיץ, לקראת תחילת עונת הגשמים.

 

יריעות ביטומניות

אחד מחומרי האיטום הנפוצים ביותר בישראל בשנים האחרונות הן יריעות ביטומניות, הנחשבות ליעילות ביותר, בזכות יכולתן לספק שילוב של איטום ובידוד. הן גם עמידות במצבי מזג אוויר קיצוניים. את היריעות מניחים זו לצד זו, לפני פריסת היריעות יש למרוח חומר יסוד שנועד לייעל את ההדבקה. אם בעבר בוצע איטום גג באמצעות חומרים אחרים, יהיה צורך לנקות את ריצפת הגג באופן יסודי בכדי להסיר את החומר הקודם. יריעות ביטומניות יקרות יותר מהאלטרנטיבות, אך הם יעילות יותר ועמידות יותר לאורך זמן

 

זיפות גג

זיפות גג עדיין נחשב לחומר האיטום הנפוץ ביותר של בניינים בגלל העלות הנמוכה שלו וקלות השימוש בו, זאת למרות שהוא אינו נחשב ליעיל כמו יריעות ביטומניות. יעילותה של זפת קשורה, בין השאר, ליכולתה להתנחל גם בסדקים קטנים. כמו כן, זיפות גג שימושי יותר בגג בו יש דודי שמש ומבנים אחרים. זיפות גג יעשה על ידי מריחת שכבה אחת או שתי שכבות עם אריג פיברגלס בין השכבות.

לאחר סיום עבודת הזיפות, יש לבצע הלבנה של הזפת באמצעות צבע סיד לבן, בכדי למנוע מהזפת השחורה לספוג קרני שמש בקיץ ולהמירן לחום. הלבנה של המשטח צריכה להיעשות בכל שנה לפני תחילת הקיץ. יש לציין כי במשך השנים התגלה כי זפת אינו חומר איטום יעיל במיוחד. בין השאר בגלל שהחומר אינו מגיב היטב לטמפרטורות גבוהות

כמה זה עולה לנו?

עלות איטום הגג משתנה בהתאם לפרמטרים שונים: עלות החומרים, גודל הגג, ועלות העבודה. אין זה מומלץ לנסות לחסוך כסף על ידי הטלת המשימה על מי שהגיש את הצעת המחיר הנמוכה ביותר שכן ביצוע עבודה חלקית תגביר משמעותית את הצורך לבצע עבודות תחזוקה דחופות.

 

הקרב על הוועד

איטום גג עלול ליצור התנגדויות בקרב דיירים המתגוררים בקומות התחתונות של הבניין מהסיבה הפשוטה שסוגיה זאת לא משפיעה עליהם אלא רק על בעלי הדירות בקומות העליונות. לכן כאשר ועד הבית ידרוש לאסוף את הכסף לפרויקט או לצורך תחזוקת האיטום, בעלי דירות מסוימים עלולים להתנגד למהלך ולא להשתתף במימון.

במצב שכזה מומלץ לוועד הבית לממן את האיטום ובמקביל לתבוע את הדיירים הסרבנים אצל המפקח על הבתים המשותפים. הליך התביעה נחשב לרוב למהיר ודיירים סרבנים, שסירבו לשלם מסיבות לא לגיטימיות, עלולים למצוא עצמם משלמים גם את הוצאות ההליך. התנגדות דיירים עלולה להוביל לתגובת נגד של דיירים בקומות עליונות, שעשויים להתנגד לממן הוצאות משותפות המשפיעות על דיירי הקומות התחתונות.

בשנים האחרונות יש מגמה של מעבר לחברת ניהול המטפלת בתחזוקת הבניין תמורת תשלום המועבר על ידי וועד הבית. המעבר לשיטה זאת שינתה, ברמה מסוימת, את הדינמיקה בין הדיירים

 

שוכר דירה אינו אחראי

יותר משני שליש מתושבי המדינה מתגוררים בבתים משותפים. כאשר בעל דירה משכיר אותה, האחריות על תשלום ועד הבית עדיין שלו והוא אינו יכול להתחמק ממימון פרויקט, אלא אם חוזה השכירות שלו מול הדייר מתייחס ישירות לסוגיה זאת.

 

שיתוף:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שלחו לנו הודעה
ונגיע אליכם לפגישת ייעוץ